17.09.2016 Gdańsk – Dni Energii w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku odbył się Dzień otwarty w ramach VI Pomorskich Dni Energii. Pracownicy przygotowali szereg atrakcji dla odwiedzających. Działo się, działo … Sobotni piknik przyciągnął i małych i dużych mieszkańców Pomorza zainteresowanych wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. Było kolorowo, gwarno i wesoło.

????????????????????????????????????

Radio Gdańsk na Pomorskich Dniach Energii (zdj. Edyta Słomczyńska)

Stoisko Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej oblężone było przez najmłodszych. Przyciągnęły ich różne krzyżówki, rebusy i kolorowanki związane z ochroną powietrza. „Poprzez zabawę chcemy dzieciom przekazać informacje jak chronić powietrze, co można wrzucać do pieca lub kominka, a czego absolutnie wrzucać nie można, co wpływa na jakość powietrza i gdzie można znaleźć rzetelną wiedzę na ten temat” – wyjaśnia Michalina Bielawska z ARMAAG.

Zamiast baterii … słońce! Na chodniku dumnie prezentowały się małe wiatraki i niewielkie samochody zasilane energią słoneczną. Organizatorzy tłumaczyli najmłodszym w jaki sposób można wykorzystać odnawialne źródła energii. Idealnie wyjaśniał to też … pierogarnek. Foodtruck zasilany fotowoltaiką serwował pierogi z mięsem, kapustą i grzybami, szpinakiem, ruskie i serem. Nieco na poważniej zasady funkcjonowania kolektorów słonecznych wyjaśniała załoga autobusu energetycznego Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Pracownicy KAPE przekonywali, że warto oszczędzać energię, gdyż przynosi to konkretne korzyści finansowe.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku istnieje 23 lata. W tym okresie każda gmina województwa pomorskiego skorzystała z dofinansowania WFOŚiGW w Gdańsku. Fundusz udzielił pożyczek bądź dotacji na projekty związane z ochroną wód, przyrody, powietrza, edukacji ekologicznej, gospodarki odpadami, efektywności energetycznej, ochrony przeciwpowodziowej czy odnawialnych źródeł energii. Przez lata Fundusz dofinansował tysiące przedsięwzięć. Bardzo trudno wyobrazić sobie ogrom tych inwestycji. I tu z pomocą przyszła interaktywna mapa województwa pomorskiego. Zaznaczone na niej zostały wszystkie gminy oraz zrealizowane w niej inwestycje. Pracownicy wyjaśniali, pokazywali jak przez lata zmieniało się Pomorze dzięki dofinansowaniom ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

????????????????????????????????????

Interaktywna mapa województwa pomorskiego (zdj. Edyta Słomczyńska)

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska doradców energetycznych. Udzielali oni informacji w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

????????????????????????????????????

Punkt informacyjny doradców energetycznych (zdj. Edyta Słomczyńska)

 „Zielone kino” przyciągnęło tłumy kinomaniaków. Były filmy o żurawiach, pomorskich rezerwatach przyrody, Wiśle, działalności WFOŚiGW w Gdańsku.

????????????????????????????????????

Ciekawe jaki film można zobaczyć w kinie? (zdj. Edyta Słomczyńska)

Jak starym, nieużywanym już rzeczom dać drugie życie? Jak można wykorzystać odpady i wykonać z nich ładne, praktyczne przedmioty? Liga Ochrony Przyrody Okręg Kościerzyna zorganizowała warsztaty z papieru czerpanego. Teresa Preis uczyła jak z makulatury zrobić laurkę czy obrazek. Na stoisku Kolektywu Twórczego MAMYWENĘ z papieru i plastiku powstawały wiatraczki, zabawki, piórniki i zakładki do książki. „Nie trzeba kupować nowych przedmiotów. Dbamy w ten sposób o środowisko, ale i mamy dużo radości, że zrobiliśmy interesującą rzecz z … odpadów. Budzi to pozytywne emocje. To zdecydowanie lepsze niż ciągłe kupowanie i wyrzucanie przedmiotów” – wyjaśnia Alicja Żarkiewicz. Rakiety napędzane siłą wiatru, motylki z bibuły, alpiniści – takie cuda z odpadów powstawały na stoisku „Pestki – Zręczna Pracownia”. Dzieci malowały, wycinały, nawlekały i przycinały. „Za pomocą prostych materiałów można zrobić rzeczy, które są nietypowe. Niekoniecznie każdą zabawkę trzeba kupić w sklepie” – przekonuje Klaudyna Rozborska.

????????????????????????????????????

Daj rzeczom drugie życie, czyli warsztaty z upcyklingu (zdj. Edyta Słomczyńska)

Ale to nie koniec atrakcji. Było jeszcze koło fortuny, strażacki wóz bojowy, niespodzianki  dla rowerzystów. Nie zabrakło stoisk Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, GPEC, miasta Gdyni, Elektrociepłowni Wybrzeże, OPEC, Kos-Eko, Centrum Hewelianum i Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła.

Po tych wszystkich atrakcjach można było odpocząć w strefie relaksu. Na gości czekały leżaki, woda na ochłodę i książki.

????????????????????????????????????

Książki, leżaki, kącik zabaw dla dzieci, czyli …  strefa relaksu (zdj. Edyta Słomczyńska)”

 

 Źródło: Aktualności ze strony WFOŚiGW w Gdańsku: www.wfosigw.gda.pl

Archiwum

 Miejsce: siedziba Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, ul. Rybaki Górne 8

plakat

Na mieszkańców czekać będą liczne atrakcje i niespodzianki.

 • Każda osoba, która przyjedzie rowerem otrzyma prezent – niespodziankę;
 • Będą ciekawe filmy, nie tylko przyrodnicze;
 • Zapraszamy do Autobusu Energetycznego – mobilnego centrum edukacyjno – informacyjnego przeciwdziałania zmianom klimatu;
 • Nie zabraknie interaktywnej mapy województwa pomorskiego;
 • Można będzie podziwiać sprawność i zwinność strażaków;
 • Czym oddychamy? Jaka jest jakość powietrza na Pomorzu? – na te pytania odpowiadać będzie niezwykła maskotka;
 • Leśnicy wyjaśnią dlaczego  drewno jest odnawialną energią z natury;
 • A poza tym warsztaty, warsztaty … z upcyklingu, Odnawialnych Źródeł Energii, papieru czerpanego;
 • Na głodnych czekać będzie foodtruck z pierogami zasilany fotowoltaiką;
 • Strefa relaksu, a w niej książki, leżaki i coś na ochłodę;
 • A poza tym – gry, konkursy, zabawy.
W Pomorskich Dniach Energii uczestniczyć będą doradcy energetyczni. Utworzony zostanie punkt informacyjny doradztwa energetycznego.