PDE 2017

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach 7. Pomorskich Dni Energii

W tym roku odbywa się VII edycja Pomorskich Dni Energii. To jedno z największych wydarzeń energetycznych w północnej Polsce. W całym regionie organizowanych jest szereg wydarzeń, konferencji i spotkań.

W Pomorskich Dniach Energii po raz kolejny uczestniczy również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W czwartek, 14 września 2017, odbędzie się konferencja „W kierunku gospodarki niskoemisyjnej – realizacje, plany, wizje”. Dzień później, w piątek 15 września 2017, trwać będzie Dzień Otwarty w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przy ul. Rybaki Górne 8.

„Działaj z energią – wybieraj, wytwarzaj, oszczędzaj” – to motto tegorocznych Dni Energii, które poświęcone są sposobom ograniczania niskiej emisji.

Walka o czyste powietrze to jeden z priorytetów istniejącego prawie od 25 lat Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 90 mln zł – taką kwotę przeznaczył w ostatnich pięciu latach na zadania związane z ochroną powietrza. Fundusz realizuje też program „Czyste Powietrze Pomorza”. Od 2008 roku zlikwidowanych zostało 2 000 pieców i kotłów. Rocznie emisja pyłów zmniejszyła się o 200 ton, dwutlenku węgla o 13 600 ton.

Zanieczyszczone powietrze to cichy zabójca – trzeba o tym pamiętać na co dzień. I likwidować stare, niespełniające norm kotły. Używać dobrej jakości paliwa. I nigdy nie spalać odpadów w domowych kotłach! Ograniczać liczbę samochodów na ulicach i przesiadać się na autobus czy tramwaj, a także na rower. „Świadomość społeczeństwa rośnie, wreszcie coraz więcej osób dostrzega znaczenie działań związanych z ochroną powietrza. Właściciele domów likwidują kotły węglowe i podłączają swoje budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzieje się dużo dobrego, ale to nie wystarczy… Nadal widok ciemnego dymu o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu wydobywającego się z kominów niektórych domów nie należy do rzadkości. Osoby, które spalają plastik, opony, folie, czy nawet meble, wprowadzają zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. To tylko pozorna oszczędność, szkodzą sobie i innym. Najważniejsza jest edukacja” – mówi Maciej Kazienko – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zatem edukacja, edukacja, edukacja. Wiele osób przyczynia się do powstawania niskiej emisji z powodu braku wiedzy. Dlatego tak ważne jest, aby informować o skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. „W województwie pomorskim powietrze jest dobrej jakości, a to dzięki staraniom wielu instytucji i samorządów, również przy aktywnym wsparciu marszałka województwa pomorskiego. Niemniej, lokalnie zdarzają się incydentalne przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia pyłów w powietrzu, ale problemem bywa stężenie benzo(a)pirenu. Z tego powodu tegoroczna edycja Pomorskich Dni Energii koncentruje się na upowszechnianiu wiedzy o działaniach, które każdy z nas może podjąć na rzecz poprawy jakości powietrza. A można zrobić wiele: korzystać z transportu zbiorowego, spalać paliwa wysokiej jakości w domowych piecach i kotłach, dbać o sprawność domowych instalacji grzewczych. Ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy Pomorza wspólnie działali na rzecz czystego powietrza, dzięki któremu możemy żyć zdrowo” – wyjaśnia Małgorzata Klawiter – Piwowarska – pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. niekonwencjonalnych źródeł energii.

I to jest właśnie cel kolejnych Pomorskich Dni Energii. Podczas wielu wydarzeń można dowiedzieć się o źródłach energii odnawialnej, poznać innowacyjne rozwiązania oraz ekologiczne formy pozyskiwania energii. Nie brakuje spotkań na temat transportu niskoemisyjnego oraz poprawy efektywności energetycznej.

Tym wszystkim zagadnieniom poświęcone będą także wydarzenia organizowane w ramach Pomorskich Dni Energii przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.

14 września uczestnicy konferencji dyskutować będą o realizacji zadań dotyczących poprawy efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Omówiona zostanie konieczność przeprowadzania badań termowizyjnych oraz szczelności obiektów w procesach termomodernizacji. Ekspert z zakresu instalacji fotowoltaicznych przedstawi najważniejsze kryteria doboru i zasady montażu instalacji PV. Omówi zarówno dobre praktyki, jak i najczęściej popełniane błędy. Na konferencji przedstawione zostaną najnowsze informacje dotyczące zasobów i technologii energetyki lokalnej, w tym rozwoju klastrów energii. Nie zabraknie informacji na temat zagrożeń zdrowotnych wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Czy w najbliższej przyszłości po ulicach naszych miast jeździć będą elektryczne samochody? O szansach takiej perspektywy dyskutować będą specjaliści. W konferencji udział wezmą także doradcy energetyczni, którzy odpowiadać będą na pytania dotyczące wsparcia finansowego i merytorycznego różnych inwestycji.

15 września w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku odbędzie się Dzień Otwarty.

Zamiast lokalnej kotłowni – panele fotowoltaiczne na dachu budynku? Tak, to możliwe. Zaprezentowane zostaną różne możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii oraz zasady finansowania projektów ekoenergetycznych. Przedstawiony zostanie sposób działania pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, czy kolektorów słonecznych, a także nowoczesne rozwiązania energooszczędne stosowane w budownictwie. Będzie można o wszystko pytać, wszystkiego dotykać i we wszystkich atrakcjach brać udział! Studenci kół naukowych Politechniki Gdańskiej, wykorzystując specjalne modele, objaśnią w prosty i przystępny sposób zasady działania instalacji odnawialnych źródeł energii. A doradcy energetyczni pomogą znaleźć możliwości ich sfinansowania.

OZE to jedna strona medalu. Druga – to świat bez odnawialnych źródeł energii, za to z zanieczyszczonym powietrzem, często smogiem. Dlatego na Dniach Energii nie zabraknie lekarza, który opowie o skutkach oddychania złej jakości powietrzem. Będą przedsiębiorcy z technicznymi nowinkami. Każdy chętny będzie miał możliwość obejrzenia ekologicznego kotła … od środka. A przy okazji dowie się jak w łatwy sposób ograniczyć emisję pyłów. Nie zabraknie samochodów i rowerów… oczywiście na prąd. Dla odważnych – przejażdżka z atrakcjami.

Pomorskie Dni Energii to spotkanie, na które pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zapraszają wszystkich mieszkańców Pomorza. Będzie mnóstwo atrakcji, konkursów i niespodzianek. Dla każdego…

…dla tych spragnionych dużej dawki wiedzy – wykłady i filmy edukacyjne.

…dla moli książkowych – bookcrossing „Uwolnij książkę”. Przygotowaliśmy mnóstwo publikacji, o różnorodnej tematyce. Od środowiska po fantastykę, przez poezję i kryminał. Spotkanie z Tomaszem Słomczyńskim, autorem książki „Dla ludzi i środowiska”. Uwaga! Do rozdania mamy 100 książek z autografem autora!

…a dla najmłodszych – atrakcji mnóstwo. Odwiedzi nas Treflik z rodzinką.Konkursy z nagrodami, upominki, zdjęcia z idolami. Nie zabraknie słynnego już Atmoludka – środowiskowego koła fortuny. Trzeba będzie wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu ochrony powietrza, ale także sprawnością czy pojemnością płuc! Warto podjąć ten wysiłek. Na zwycięzców czekać będą nagrody.

dla fanów aktywnego spędzania czasu, którzy przyjadą rowerem, hulajnogą lub na rolkach przygotowaliśmy upominki. A wszystko po to, aby promować zdrowy dla środowiska transport.

…na głodnych i spragnionych, w cyklu „Jak to dawniej bywało…” czekać będzie saturator, a także smakołyki z foodtrucka.

Serdecznie zapraszamy Was do udziału!

PDE Podmiot Tematyka Wydarzenia Data
1 Centrum Hewelianum 22 23 kwietnia 2017
2 Europejskie Centrum Biznesu Ogólnopolski Szczyt Energetyczny www.osegdansk.pl 24-26 kwietnia 2017
3 Gmina Cedry Wielkie Ekologia i Ochrona Środowiska w Gminie Cedry Wielkie Pomorskie Dni Energii w Gminie Cedry Wielkie zorganizowane będą w ramach wydarzenia pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich.”  Zaplanowano bezpłatne atrakcje dla dzieci młodzieży i osób dorosłych. Pierwszego dnia zorganizowany zostanie konkurs plastyczny obejmujący tematyką: – efektywne wykorzystanie energii w domu – uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Cedry Wielkie 12 maja 2017
4 Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie Szkolny konkurs plastyczny „Prądu mniej – Światu lżej!” 5-9 czerwca tygodniem ochrony energii Poniedziałek – Woda; Wtorek – Prąd; Środa – Życie bez prądu; Czwartek – Elektrownie wodne; Piątek – Bezpieczne dziecko i prąd (prelekcje, wystawy prac uczniów. gazetki ścienne) 25 maja 2017 5-9 czerwca 2017
5 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku 14.09Konferencja – W kierunku gospodarki niskoemisyjnej – realizacje, plany, wizje

15.09

Dzień Otwarty WFOŚiGW w Gdańsku,
ul. Rybaki Górne 8

  • :
 • – stoiska z instalacjami OZE (kotły na biomasę, fotowoltaika, pompy ciepła itp.)
 • – punkt informacyjny Doradztwa Energetycznego
 • – prelekcje i pokazy filmów edukacyjnych,
 • – spotkanie autorskie i 100 książek „Dla ludzi i środowiska” dla odwiedzających
 • – uwolnij książkę – bookcrossing w Funduszu
 • – konkursy z nagrodami
 • – zdjęcia z idolami
 • – nagrody dla rowerzystów, fanów hulajnogi i jazdy na rolkach
 • – strefa relaksu
14-15 września 2017
6 Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Konferencja Dobra Energia – Gdańsk

Dla wielu firm z rozmaitych branż, gmin, miast, a nawet inwestorów indywidualnych postawienie na OZE i energooszczędne technologie to szansa na obniżenie kosztów bieżącej działalności, podniesienie efektywności energetycznej, nowe źródła dochodów, a w perspektywie – rozwój. Jak zdobyć pieniądze na te inwestycje? Jakie środki są dostępne, w ramach jakich programów i ile można zyskać?

Informacje o wydarzeniu (kliknij)

10.10.2017
7 Powiat starogardzki Oszczędność energii, efektywne wykorzystanie energii. Stop spalaniu śmieci, redukcja niskiej emisji. paź-17
8 Zespół Szkól Samorządowych w Sycewicach Mniej znaczy więcej, czyli droga prądu od elektrowni do rachunku 1. Wykonanie makiety miasta i drogi prądu z elektrowni co odbiorcy. 2. Omówienie metod oszczędzania energii Elektrycznej i rozdanie ulotek 3. Alternatywne źródła energii w naszym otoczeniu, wykonanie piekarnika solarnego lis-17

V jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE Gdańsk 2017

Energetyka dla gospodarki – gospodarka dla energetyki. Energetyka jest niewątpliwie kluczem do bezpieczeństwa polskiej gospodarki, jej niezależności i rozwoju. Rozwój gospodarczy zapewnia energetyce rynek zbytu – odbiorców korzystających z energii, paliw i gazu. Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE Gdańsk 2017 (25-26 kwietnia, Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności) będzie koncentrowała się: w ramach polityki energetycznej na kluczowych tematach związanych z rynkiem mocy oraz repolonizacji aktywów energetycznych, zaś w ramach polityki surowcowej na przyszłości węgla jako podstawowego paliwa dla sektora – zakończenie procesu restrukturyzacji sektora w ramach Polskiej Grupy Górniczej oraz alternatywne ścieżki zaopatrzenia w gaz.

Gdańsk już po raz piąty będzie miał okazję gościć przedstawicieli kluczowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze kraju, polityków, ekonomistów oraz przedstawicieli świata biznesu i nauki celem przeprowadzenia dyskusji ukierunkowanej na zabezpieczenie polskiej gospodarki, a w szczególności strategicznych sektorów pod kątem ryzyk wynikających z sytuacji międzynarodowej oraz polityki UE. Reorganizacja polskiego rynku energii, polityka surowcowa Państwa, rewitalizacja narodowego potencjału gospodarczego, bezpieczeństwo energetyczne, czy współpraca energetyczna w Europie to jedne z licznych tematów, które zostaną poruszone podczas tegorocznej edycji Szczytu. Tradycyjnie podczas Szczytu zostaną wręczone statuetki Bursztyn Polskiej Energetyki 2017, nagroda przyznawana osobom, instytucjom bądź firmom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki i energetyki w kraju i zagranicą. Tegoroczną nagrodę m.in. otrzymają:

 • Piotr Naimski – Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
 • Ryszard Czarnecki – Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego
 • Adam Gawęda – Senator RP, Zastępca Przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności
 • Henryk Baranowski – Prezes Zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
 • Igor Wasilewski – Prezes Zarządu, PERN S.A.
 • Jacek Szymczak – Prezes Zarządu, Izba Gospodarcza „Ciepłownictwo Polskie”

W ramach Szczytu zaplanowanych jest wiele atrakcji dla uczestników m.in. wycieczka studialna po instalacjach energetycznych i petrochemicznych na Pomorzu, a także możliwość jazdy samochodami elektrycznymi. Szczegółowe informacje oraz program z potwierdzonymi prelegentami dostępny jest na stronie www.osegdansk.pl. Udział w Szczycie jest bezpłatny.


W dniach 22-23 kwietnia 2017 r. zapraszamy was do Centrum Hewelianum!

Podczas warsztatów pn. „Energetyczni bohaterowie” zwrócimy uwagę na odnawialne źródła energii, dzięki którym możemy zmniejszać zanieczyszczenie powietrza!

Docelowa grupa odbiorców wydarzenia: dzieci 6-10 lat z opiekunami.

Zapraszamy!