PDE 2011

Pokazy, seminaria, dyskusje, eksperymenty,  koncert i zabawa – takie były pierwsze Pomorskie Dni Energii 2011

Inspiracją dla ich zorganizowania był Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii w Brukseli. Komisja Europejska zachęcała europejskie regiony do aktywnego uczestnictwa w tym projekcie poprzez organizację wydarzeń związanych z energią na własnym terenie.

Podczas Pomorskich Dni Energii, odwiedzający mogli m.in.  zapoznać się z najnowszymi nowinkami technicznymi i wynalazkami z zakresu energetyki, dowiedzieć się na jakich zasadach opiera się działanie  elektrowni jądrowej, brać udział w dyskusjach i seminariach oraz zobaczyć Domek Ekoenergetyczny, wyposażony w turbinę wiatrową produkująca energię elektryczną, nowoczesną pompę ciepła oraz kolektor słoneczny podgrzewający wodę w pomieszczeniu.

Dla najmłodszych przewidziano masę atrakcji w postaci gier, zabaw i eksperymentów. Najmłodsi mogli na własnej skórze przekonać się o prawach fizyki i chemii rządzących naszym światem.

Jedną z atrakcji PDE 2011 był również ekokoncert Jazz bez prądu z gwiazdą wieczoru Kapelą ze wsi Warszawa. Bilet wstępu można było uzyskać w zamian za zużyte baterie.

Celem, jaki przyświecał organizatorom, było przybliżenie mieszkańcom Pomorza nowoczesnych i innowacyjnych możliwości poprawienia efektywności energetycznej, zaprezentowanie możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii oraz źródeł finansowania projektów ekoenergetycznych. Ważnym tematem poruszanym podczas PDE 2011 była również ochrona środowiska naturalnego.

Pomorskie Dni Energii 2011 zostały zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przedsiębiorstw, instytucji otoczenia biznesu i uczelni wyższych, które w swojej działalności podejmują zagadnienia zrównoważonej energii.